Ara 252017
 

Karakedi Dergisi

Karakedi Dergisi Tanıtım Yazısı

Karakedi Dergisi, 6 Ocak 2017’de 1 akademisyen ve 3 öğrenci tarafından Batman’da hayata geçirildi. 15000 öğrencinin okuduğu üniversitenin ilk ve tek kültür, sanat, edebiyat dergisi oldu. Ancak kısa süre içerisinde kentte ve çevre illerde etkisini gösterdi. Kültür, sanat, edebiyat meraklıları dergi ile buluştu. 10. Sayıdan itibaren akademik yayınlara hakemlik yapılmaya başlandı, bu yönüyle de ulusal hakemli bir dergi kimliği de oluştu.

Dergi aylık yayımlanmaktadır. Bu yönüyle üreticiliğin sınırlarını zorlamaya çalışmaktadır. Dergi online yayın yapıyor. Çocuk ve kadının insan haklarını savunmak derginin birinci misyonu. Dergi, din, dil, ırk, mezhep soy- sop, cinsiyet ayrımcılığını ret eder, evrensel değerleri benimser. Türkiye’nin her tarafından yazı alabilmek gibi bir başarıya 10. Sayısı ile beraber ulaştı. İzmir, Ankara Rize’den yazanda var Bozcaada’dan yazanda. Derginin Almanya, Belçika’da okurları var. Bu dergi Edebiyat yazılarının göç yollarını değiştirdi. Edebiyat yazıları yayımlanması için eskiden Doğu’dan Batı’ya yollanırdı,,, fakat şimdi  Batı’dan Doğu’ya da edebiyat yazıları gelir oldu.

Sadece bir dergi olmaktan öte yoksullara yardım topluyor, mağdur kadınlara iş buluyor, mültecilere erzak temin ediyor. Toplu bir iyilik hareketi gibi düşünebilirsiniz. Dergi bununla da kalmıyor kadının insan haklarının gelişmesi için çalışmalar yürütüyor. KARAKEDİ NAR ÇİÇEKLERİ adlı kadının insan haklarını savunan bir oluşumu var. Yine Dergi oluşumlarından KARAKEDİ TİYATRO topluluğu aynı konuda bilinç dönüşümü için sanat icra ediyor. KARAKEDİ DİLEK ERTÜRK TOPLULUĞU ise down sendromlular, otistikler, ve diğer engel grupları ile ilgili çalışmalar yürütüyor. Deneyim Paylaşım günleri, paneller, ulusal kongreler, şiir yarışmaları düzenliyor. I. Ulusal Kadın Kongresi ve Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın ulusal şiir yarışmasını da dergi gerçekleştirdi.

Dergi hakkında detaylı bilgi almak için http://www.karakedidergi.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’nin her köşesinden kültür, sanat, edebiyat meraklılarının yazılarını dergimize yollamalarını isteriz.

Dergiye Nasıl Yazı Yollanır

Dergiye yazıların yollanacağı e-mail adresi: karakedi.dergi@gmail.com

Yazı Teslim Kuralları

–   Türkiye’nin her tarafından dergiye yazılar yollanabilir. Şiir, hikaye, anı, deneme, öykü, makale…vb her türlü yazı kabul edilmektedir.

  • Dergiye gönderilecek yazıların daha önce başka bir yerde yayımlanmamış ya da yayın için değerlendirme aşamasında olmaması gerekir.

–   Yayınlanan yazıların her türlü sorumluluğu yazar(lar)ına aittir.

–   Yayınlanmayan yazılar iade edilmez.

–   Dergiye gönderilen yazılar 1,5 aralıklı ve Times New Roman yazı karakteriyle 12 punto olarak sayfanın tek yüzüne basılmalıdır. Yazılar, elektronik posta adresine word dosyası olarak e-mail yoluyla gönderilmelidir.

  • Dergiye ilk kez yazı yollayanların kısa bir cv’de yollamaları gerekmektedir.

–   Akademik makalelere hakem tayin edilmektedir. Metin içi atıflar APA sistemine uygun olmalıdır. Akademik makalelerin kaynakça ile birlikte 10 bin kelimeyi geçmemesi tercih edilir. Makalelerin 150 – 200 sözcük civarında İngilizce ve Türkçe özetleri de yazıyla birlikte gönderilebilir. Özette, araştırmanın kapsamı ve amacı belirtilmeli, kullanılan yöntem tanımlanmalı ve ulaşılan sonuçlar kısaca verilmelidir.

–   Yayın kurulu raporları doğrultusunda yazarlardan, yazılarında bazı düzeltmeler yapmaları istenebilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: