Mar 182015
 

bedri_rahmi_eyuboglu_160Kaymakamlığımızca 2014 yılında 1.si düzenlenen Bedri Rahmi EYÜBOĞLU hikâye yarışmasının yoğun ilgi görmesi üzerine bu yıl 2.sini düzenliyoruz. Genel katılıma açık olan hikâye yarışmasının  yarışma takvimi, başvuru koşulları, değerlendirme şekli ve verilecek ödüller ek linkte belirtilmiştir. Son katılım tarihi 15 Mayıs 2015 Cuma günü olan yarışmanın sonuçları 30 Haziran 2015 tarihinde ilan edilecek olup, ödül töreni daha sonra ilan edilecektir. Yarışma sonucunda dereceye giren eserler İskilip Kaymakamlığınca kitaplaştırılacaktır.

Ünlü şair-ressam ve yazar Bedri Rahmi EYÜBOĞLU’nun 1942 yılında İskilip’te bulunmasının anısını yaşatmak ve gelecek kuşakları, özgün örnekler yazmaları konusunda teşvik etmek amacıyla düzenleyeceğimiz yarışmanın 2.sinde jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşacaktır:

Prof.Dr. Nurullah ÇETİN (Ankara Ünv. Dil ve Tarih-Coğrafya Fak. Öğretim Üyesi)

Doç. Dr. Talip YILDIRIM (Uşak Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi

Doç.Dr. Ali Fuat ARICI (Yıldız Teknik Ünv. Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi)

Doç. Dr. Mustafa BAŞARAN (Bozok Ünv. Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi)

Yrd. Doç. Dr.Vedat YEŞİLÇİÇEK (Uşak Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi)

Yrd. Doç. Dr. Elif Ayan NİZAM (Hitit Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi)

Yrd. Doç. Dr Hiclal DEMİR (Hitit Ünv. Fen Edebiyat Fak. Öğretim Üyesi)

Mahmut ÖZKOCA (Yazar)

Mehmet Nuri PARMAKSIZ (Yazar- İLESAM Genel Başkanı)

Şükrü ÇAKIR (Yazar -BİLKİDER Genel Başkanı)

Hugette EYUBOĞLU (Eyuboğlu Ailesi adına)

Bilindiği gibi Bedri Rahmi EYÜBOĞLU 1942 yılında İskilip’e gelmiş, en değerli şiirlerini yazmış ve resimlerinin bazılarını ilçemizde yapmıştı. Geçen yıl düzenlediğimiz yarışmaya 321 yazar eserleriyle katılarak tahminlerimizin üzerinde bir katılım olmuştu. Bu vesile ile yarışmanın 2.sini planladık. Umuyoruz birincisine olan ilgi daha fazlasıyla ikinci yarışmamıza da olacaktır. Yarışmamıza bu yıl Çorum’un saygın basım evlerinden TEKMATSAN destekleyici olmuştur. Katkılarından dolayı şirket yöneticilerine de teşekkür ediyoruz.

Yarışmada geçtiğimiz yıl Jüri üyesi olarak bulunan isimlerin yanında bu yıl, Bozok Üniversitesi’nden Doç.Dr. Mustafa BAŞARAN da yer alacaktır. Böylece alanında tanınmış isimlerce yapılacak değerlendirmeler ülkemizde kalıcı yazarların yetişmesine büyük katkı sağlayacaktır. İskilip Kaymakamlığı olarak tüm katılımcılara şimdiden başarılar diliyoruz.

Neden İskilip?

Bedri Rahmi EYÜBOĞLU’nun İskilip’te;

“Karadutum, çatal karam, çingenem

Nar tanem, nur tanem, bir tanem

Ağaç isem dalımsın salkım saçak

Petek isem balımsın ağulum

Günahımsın, vebalimsin.”

Dizelerini yazdığı ve bazı popüler resimlerini yaptığı bilinmektedir. Bu nedenlerle 5 yıl önce İskilip Kaymakamlığı, Bedri Rahmi EYÜBOĞLU adına, bir sürekli sergi salonu ile Kültür ve Sanat evi yaptırmıştır. Bedri Rahmi EYÜBOĞLU,  İskilip’te bir süre bulunmuş olup, İskilip’ten gönül bağını hiç kopartmadığını ailesine her fırsatta söylemiştir. Eyüboğlu Ailesi için İskilip’in ayrı bir önemi bulunmaktadır. Bilhassa Hugette EYÜBOĞLU, İskilip’te yıllarca yaşamış ve Yazmalı Konak’ta bilgi ve tecrübesini İskilipli hanımlarla paylaşmıştır. Cumhuriyet dönemi yazar, şair ve ressamı Bedri Rahmi EYÜBOĞLU’nun eserlerinin gelecek kuşaklara örnek olmasını arzuladığımız ve bu vesileyle hikâye dalında yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına öncülük edebilmek için söz konusu hikâye yarışmasının 2.sini düzenliyoruz. Katılımcılara şimdiden başarılar diliyorum.

Şuayib GÜRSOY

İskilip Kaymakamı

  5 Responses to “Bedri Rahmi Eyüboğlu Hikaye Yarışması 2015”

  1. Yarışma şartları veya herhangi bir iletişim adresi bırakılmamış. Nasıl katılabiliriz?

  2. uyduruk yarışmalar böyle oluyor işte….. kendi tanıdıklarını seçip bırakıyorlar. çanakkale üniversitesi de böyle yaptı ses seda yok… insanları aptal yerine koyuyor beceriksizler …

  3. Yarışma şartnamesinde basılı olarak yayımlanmamış diyor yani herhangi bir sitede yayımlanmış olursa olur mu?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: