Şub 032015
 

ust_sol

Çağdaş Türk Edebiyatı’na yeni değerler kazandırmak bağlamında katkı sağlaması amaçlanan yarışmanın başvuru tarihi, 15 Aralık 2014 – 31 Mart 2015 arasıdır. V.Turgut Uyar Şiir Ödülü 2015 Seçici Kurulu’nda; Gonca Özmen, Gültekin Emre, Hami Çağdaş, Sennur Sezer ve Tarık Günersel yer alıyor.

Sonuçları 1 Haziran 2015 tarihinde ilan edilecek olan yarışmaya katılan eserlerden dereceye giren ilk üç dosya, Bencekitap tarafından basılacaktır.

Katılım Şartları

1. Yarışmanın başvuru tarihi, 15 Aralık 2014 / 31 Mart 2015 tarihleri arasındadır. Bu tarihten sonra gelecek eser dosyaları kabul edilmeyecektir.

2. Yarışmaya, kitap bütünlüğü taşıyan ve yayınlanmamış bir şiir dosyası ile yurt içinden ve yurt dışından herkes katılabilir.

3. Yarışma dosyalarında konu ve uzunluk serbesttir.

4. Her yarışmacının eser dosyası, bilgisayarla 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile yazılacak ve A4 boyutunda, 6 nüsha olarak gönderilecektir.

5. Eserin üzerinde ve/veya herhangi bir sayfasında kimlik bilgileri yer almayacaktır. Bunun yerine, rumuz yazılacaktır. Yarışmacının adı, soyadı, telefonu (cep, ev, iş), adres ve e-mail bilgileri, kapalı bir zarf içinde gönderilecektir.

6. Yarışmanın sonuçları 1 Haziran 2015 tarihinde ilan edilecektir.

7. Yarışmaya katılan eserlerden dereceye giren ilk üç dosya, Bencekitap tarafından basılacaktır. Seçici Kurul’un yayımlanmaya değer bulduğu eserlerin ilk baskıları için yazara telif ücreti ödenmeyecektir. (daha sonraki baskılar için yazarla telif anlaşması yapılacaktır), ayrıca yarışmaya gönderilen hiçbir eser dosyası iade edilmeyecektir.

8. Yarışmaya şiir dosyası ile katılanlar, eserin bütünüyle kendilerine ait olduğunu, dosyanın daha önce düzenlenmiş hiçbir yarışmaya gönderilmediğini, daha önce eser dosyalarına basılması içim hiçbir şekilde muvafakat vermediklerini, hiçbir kuruma kayıt ettirmediklerini ve Bencekitap tarafından düzenlenen 5. Turgut Uyar Şiir Ödülü şartnamesini aynen kabul ettiklerini belirten yazılı ve imzalı EK-1 belgeyi Bencekitap Genel Merkezi’ne göndermekle/vermekle yükümlüdürler. (Başvuru ve EK – 1 Belgesi için Başvuru sayfamızı inceleyebilirsiniz)

9. Katılımcılar dosyalarını, en geç 31 Mart 2015 tarihine kadar, elden bırakarak ya da posta yoluyla, Ankara Bencekitap Yayınları ofisine ulaştırmalıdırlar. Postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.

10. Yarışmaya gönderilen eserler yayınevimizde bir ön elemeye tabi tutulacak, bu şartnamenin herhangi bir maddesine aykırılığının tespit edilmesi durumunda, yarışma dışı bırakılacaktır.

Eserlerin Teslimi

Yarışmaya katılacak dosya sahipleri eserlerini kendileri veya bir yakınları aracılığı ile: Bencekitap adresine elden teslim edecek veya ettireceklerdir. Posta ile de gönderebilirler. Ancak, postayla ya da başka bir yolla gönderilen eserlerde evrakların korunması ve yarışma şartlarına uygun olarak ulaştırılması hususunda bencekitap sorumluluk kabul etmez.

Her yarışmacı, eser dosyasını, bilgisayarla A4 kağıda 12 punto ve 1,5 satır aralığı ile yazacak ve6 nüsha çıktısını alıp gönderecektir.Ayrıca daha sonra dereceye giren eser dosyaları kitaplaşacağı için, eser dosyası, Word formatında hazırlanmış CD’ye yüklenmiş olarak gönderilecektir.

Başvuru yapacak eser sahiplerinin aşağıda verilmiş olan başvuru dilekçesinin(pdf formatında) bir çıktısını alıp, doldurup, ayrı dosya (aynı kargo/posta içinde farklı dosya) halinde posta yolu ile ya da elden teslim etmeleri gerekmektedir. Başvuru dilekçesi e-posta yolu ile kabul edilmemektedir.

Başvuru dilekçesini indirmek için tıklayınız

Başvuru dilekçesinin açılabilmesi için bilgisayarınızda Adobe Reader programının yüklü olması gerekmektedir. Yüklü değilse, yüklemek için lütfen buraya tıklayınız.

Yarışma Takvimi

1) Bu şartnamenin yayımlandığı, yarışmaya davet niteliğindeki afiş, billboard haber, v.s gibi unsurların kamuoyuna duyurulduğu tarihten itibaren yarışma başlamıştır.

2) Başvuruların bitiş tarihi 31 Mart 2015

3) Sonuçların Açıklanması ve Ödül Törenleri

Yarışmaya gönderilen eserler arasından Seçici Kurul tarafından ödül kazandığı tespit edilen eserler Haziran ayı ilk haftası içerisinde basın açıklaması ile duyurulacaktır.

İletisim Bilgileri İçin Tıklayınız

  12 Responses to “bencekitap V. Turgut Uyar Şiir Yarışması”

 1. Bir soru sormak istiyorum, göndereceğimiz “eser dosyası” kaç farklı eser içermeli? Belirli bir sayıda olması gerekiyor mu?

  • Göndereceğiniz dosya bir kitap olarak basılabilecek sayfa sayısına sahip olmalı. Uzunluğu serbest bırakılmış. Şiir adedi olarak düşünmeyin.

 2. merhabalar, anlamadığımm şeyler var
  1. şiir dosyasında adeti, konusu, nazım şekli bize ait olan eserler olacak ama şartı: kitap kalınlığında olması mıdır?
  2. her şiirden 6 nüsha çıkarıp mı dosya içine koyacağız.
  3. kimlik bilgileri ayrı zarfın içinde ama aynı dosyanın içinde mi olacak.

 3. Ödül ne anlamadım:)

 4. Yaş sınırlaması var mı ?

 5. “derece giren ilk üç dosya bencekitap tarafından basılacak ilk baskıya (ki kaç adet basılacak) telif ödenmeyecek, (ikincisinin basılacağı ne malum) hiç bir dosya geri iade edilmeyecek” tüm bu durum içinde ödül nereye sıkışmış göremedim.

  • Aslında sorunuzu yarışmayı düzenleyen kuruma iletmelisiniz. Onlar adına cevap veremem ama şahsi fikrimi söylemem de sanırım bir sakınca olmaz. Eserinizin bir kitap olarak basılması bile yeterli bir ödül değil midir? Doğrusu bu ülkede şiir kitapları çok satılan kitaplar değil. Yarışmayı düzenleyen kurumun sizin eseriniz üzerinden çok büyük kârlar elde edebileceğini sanmıyorum. Kurum şartlarını bu şekilde belirtmiş, katılıp katılmamak sizin terchiniz

 6. Diyelim ki kitabımız bir inci oldu, bize de o inciyi eşe dosta dağıtmak için gönderecek misiniz?

  • 1000 adet basıyorlar 20 tane size veriyorlar. ilk 1000 adetten telif alamıyorsunuz. 2. baskı olursa telif veriliyor.

 7. kaç adet şiirden oluşmalı bu kitap ayrıca konu vb bir kısıtlama mevcut mu

 8. İlk baskıya telif ödemeyiniz. Ödeseniz şaşardım. Lütuf olurdu…Zaten telif verdiğinizde de vereceğiniz 10% kitap… Yani burada saçma sapan soru soran şair kardeşlerim, burada zaman yitireceğinize, Nurullah Ataç’ın Sait Faik’in ölümü ardından kaleme alddığı bir yazı var, onu okuyun.
  Şair-yazar tayfası hep sürünmüş, aç kalmıştır. Ve birileri de hep onların sırtından geçinmiştir. Genç şaire bir kaç ktap vesen ne olur? Hem bir şairin şiirini bir başka şairle sınamakta ne demek oluyor… Bu yarışmayı düzenleyenlerin şartnamalerine bakın, ekte istedikleri belgelere bakın, şiir yazmaya, yazdıysanızda göndemeye, ve hatta basmaya utanırsınız. Her şey ‘duygusal’ olmuş, Kardeşlerim, eemin olunuz ki, sosyal medya üzerinden daha çok okuyucuya ulaşırsınız. Segili Turgut Uyar böyle bir şartnamenin adamı değildir… Göğe Bakalım!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: