Ara 132014
 
İnternet dünyası yazdıklarınızı çok kısa sürede çok fazla kişiye ulaştırma imkanı sunuyor

İnternet dünyası yazdıklarınızı çok kısa sürede çok fazla kişiye ulaştırma imkanı sunuyor

Yazdıklarının süreli yayınlardan birisinde yayınlandığını ya da bir yayınevi tarafından kitaplaştırıldığını görmek her amatör yazarın hayalidir ancak ne yazık ki bu hayal çoğu zaman gerçekleşmez. Saygın edebiyat dergilerinden birisinde yazınızı yayınlatmayı başarmışsanız yazarlık hayatınızda ilk başarılı sınavınızı başarıyla vermişsinizdir. Bununla birlikte yazınız yayınlanmadıysa üzülmeyin çünkü bu sizin kötü yazdığınız anlamına gelmez. Sınırlı sayı, sınırlı sayfa ve sınırlı bütçelerle zor şartlar altında yayın hayatını sürdürmeye çalışan dergilere sizler gibi onlarca hatta yüzlerce yazı gönderen yazar ve şair olduğunu ve bunların arasından sıyrılarak öne geçmenin ne kadar zor olduğunu unutmayın.

Yayın evleri için de aynı durum söz konusudur. Her gün yüzlerce kitabın yayına girdiği bir ülkede ayakta kalabilmek için para kazanmak zorunda olan yayınevleri de tıpkı dergiler gibi her ay kendilerine gönderilen yüzlerce dosya arasından en iyi olanları seçeceklerdir. Çok iyi yazıyor olabilirsiniz ama sizden daha iyi yazan birileri de vardır mutlaka.

İnternet yayıncılığını küçümsemeyin

Yazdıklarınızı herhangi bir şekilde yayınlatamıyor olmanız sizi ümitsizliğe düşürmesin. Çağın getirdiği imkanlarla artık kendi kendinizin yayıncısı olabilirsiniz. İnternet bugün için yazdıklarınızın edebi değerini belirleyici bir faktör olamaz ama yazdıklarınızı bir anda binlerce kişiye ulaştırmak istiyorsanız asla interneti küçük görmeyin.

Yazılarınız İnternet üzerinde yayınlamaya bir blog oluşturarak başlayabilirsiniz. Öncelikli olarak ücretsiz blog alanı ve hazır şablonlar veren blogcu ya da blogspot a üye olarak blog sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Birkaç dakika süren üyelik işleminden sonra hazır tema şablonlarını kullanarak sitenizi yazdığınız yazılarla doldurmaya başlayabilirsiniz.

Ücretsiz blog alanı sağlayan siteler sizin seçtiğiniz alan adının sonuna kendi uzantılarını eklerler. “cemcemii.blogcu.com” gibi. Buna karşılık ücretsizdirler ve yazdıklarınızın silinme ya da kaybolma ihtimali yok gibidir.  Yine de “cemcemii.com” gibi kendinize ait bir site olsun  istiyorsanız küçük bir bütçeyle sitenizi oluşturabilirsiniz. Bir internet sitesine sahip olmak için öncelikli bir hosting firmasına olarak kendi belirlediğiniz alan adını tescil ettirmeniz gerekir. Tescil sözcüğü sizi korkutmasın çok ucuz ve basit bir işlemdir. Aynı anda aynı hosting firmasından yazılarınızı yayınlayacağınız alanı da satın alabilirsiniz. Bu da pahalı olmayan basit bir işlemdir.

Sonraki aşama da sitenizin kurulumu biraz bilgi istiyor. Hiç bilginiz yoksa internet üzerinde zaman geçirmeniz, site kurulumlarıyla ilgili bazı temel bilgileri edinmeniz gerekiyor ama emin olun biraz olsun yatkınlığınız varsa altından kalkamayacağınız bir sorun değil.

Yazdıklarınızı sosyal medyada paylaşın

Blogunuzu oluşturduktan sonra en büyük yardımcınız sosyal medya siteleri olacak. Öyle ki yayınladığınız yazıları  kendi sosyal ağınızda yayınladığınızda, arkadaş listenizde yer alan herkesle paylaşmış olacaksınız. Üç yüz kişilik bir arkadaş listeniz varsa yazınız bir anda üç yüz kişiye ulaşacak. Doğal olarak paylaştığınız yazıları paylaşan başkaları da olacaktır. Daha da geniş kitlelere ulaşmak istiyorsanız binlerce üyesi bulunan aktif mail gruplarına üye olabilirsiniz.

 

 

Arama motorları ve SEO çalışmaları

Sitenizi oluşturduktan sonra ziyaretçi sayınızı arttırmak için bazı çalışmalar yapmanız gerekir. Ziyaretçi sayısını arttırmanın en önemli koşuluysa arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Üst sıralara çıkabilmek için de SEO adı verilen bir dizi çalışma yapmanız gerekecektir. SEO çalışması gözünüzü korkutmasın. Öncelikle arama motorlarına kayıt olmakla iş başlayın ve saygın sitelerin sitenize link vermesini sağlayın. Sitenizin adresini girerek yazdığınız bir yorumun onaylanması, yorum yazdığınız siteden link aldığınız anlamına gelir.  Kopya olmayan özgün içerikler ve içerikler içerisine usulüne uygun olarak yerleştirilen anahtar kelimeler kısa sürede sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşıyacaktır. SEO çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak için internet üzerinde yapacağınız kısa bir araştırma ve konunun uzmanları tarafından yayınlamış makaleleri okumak ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacaktır.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: