SENARYO YAZIMI VE SENARYO ÖRNEKLERİ

 

Şüphesiz son yıllarda Türk Sinemasına ve televizyoncuğuna damgasını vuran başarılı televizyon dizi filmleri oldu. Öyle  ki Türk Sinema ve dizi filmleri sadece Türkiye’de değil sınırları aşarak özellikle Ortadoğu, Ortaasya ve Balkanlar’da milyonlarca izleyiciye ulaştı. Sonuçta her sektörde olduğu gibi arzlar ve taleplerin oluşmasında bu arzları ve talepleri doğuran ihtiyaçlar ortaya çıktı. Bu ihtiyaçlardan en önemlilerinden birisi ise şüphesiz milyonlarca izleyiciyi ekran başına kiltleyecek, sürükleyici konulara sahip olmakla birlikte ustaca kurgulanmış ve yazılmış senaryolar.

Senaryoyu yazıp yapımcılara ulaştırmak ayrı bir konu olduğu için bu yazıda buna değinmeyeceğiz. Yine de untulmaması gereken bir nokta var. Umdunuz kırılmasın ama yaptıkları işe büyük paralar yatıran yapımcılar doğal olarak öncelikle daha önce çalıştıkları ya da halen çalışmaya devam ettikleri usta senaristleri ve profesyonel senaryo yazım ekiplerini tercih edeceklerdir. Günün birinde sizin yazdığınız senaryo da yapımcı bir firma tarafından değerlendirilir mi, dizi film ya da sinema filmi olarak çekilir mi bilemeyiz. Biz öncelikle senaryo nasıl yazılır onu görelim ve senaryo örneklerini inceleyelim ve bu konuda çalışmalar yapan iki siteyi inceleyelim.

Kamera Arkası (http://www.kameraarkasi.org) isimli sitede sinema filmi yapım aşamaları hakkında çeşitli bilgilere ulaşabileceğiniz gibi senaryo örneklerine de görebilirsiniz. Öyle ki Türk Sinemasının ses gertiren filmleri olan “Kurtlar Vadisi Irak”, “Hababam sınıfı Askerde” gibi filmlerin senaryolarının yanısıra dünyaca izlenmiş ve beğeni toplamış, “Fight Club”, Kill Bill” ve daha pekçok filmin senaryolarını bu siteden görüntülemeniz hatta indirmeniz mümkün. Bununla birlikte site sizin gönderdiğiniz senaryoları da yayınlıyor. Sitede yer alan bazı senaryola örnekleri:

Hababam Sınıfı Askerde
Yönetmen – Ferdi EĞİLMEZ
Senaryo – Kemal Kenan ERGEN

Kurtlar Vadisi Irak – 2005
Yönetmen – Serdar AKAR
Senaryo – Raci ŞAŞMAZ, Bahadır ÖZDENER

Leoparın Kuyruğu – 1998
Yönetmen – Turgut YASALAR
Senaryo – Turgut YASALA

Big Lebowski, The – 1998 (Büyük Lebowski)
Yönetmen : Joel Coen
Senaryo Yazarı : Joel Coen, Ethan Coen

Fight Club – 1999 (Dövüş Kulübü)
Yönetmen : David Fincher
Senaryo Yazarı : Chuck Palahniuk

Kill Bill – 2003
Yönetmen : Quentin Tarantino
Senaryo Yazarı : Quentin Tarantino, Uma Thurman

Senaryo yazımına ilgi duyanların inceleyebileceği bir diğer site ise Senaryo Ekibi (http://www.senaryoekibi.com) isimli interne sitesi. Senaryo Ekibi’nin amacı senaryo yapımna ilgi duyan ve bu konuyla ilgili çalışmak isteyen kişileri internet üzerinde bir araya getirmek. Sitede senaryo yarışmaları, senaryo kitapları, kısa film yarışmaları, hikaye ve öykü yarışmaları, senaryo kursu eğitim ve atölyeleri, senaryo örnekleri, film festivalleri, üniversite sinema kulüpleri ve yapımcı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte sitenin senaryo bankası sayfasında pek çok senaryo örneğine ulaşabileceğiniz gibi kendi yazdığınız senaryoyu da paylaşmanız mümkün.