ODTÜ Mezunları Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında umudu aşılama, vazgeçmeme, azim, dayanışma, mücadele, haklar, hukuk ve/veya kadının birey olarak önemini vurgulama ve toplumda farkındalık yaratma amacıyla Öykü Yarışması düzenliyor.

ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ

2022

 ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

GENEL HÜKÜMLER

ODTÜ Mezunları Derneği, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında

“UMUT  CANLANSIN… KADIN GÜÇLENSİN

temasıyla bir öykü yarışması düzenlemektedir.

Yarışma, ODTÜ Mezunları Derneği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ve Edebiyat Kulübü’nun uygun gördüğü görev, organizasyon ve sorumluluk paylaşımlar çerçevesinde gerçekleştirilecektir.

AMAÇ:  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında umudu aşılama, vazgeçmeme, azim, dayanışma, mücadele, haklar, hukuk ve/veya kadının birey olarak önemini vurgulama ve toplumda farkındalık yaratma amacını taşımaktadır.

TÜRÜ: Öykü Yarışması (kurmaca)

YARIŞMA TAKVİMİ

 

İlana Çıkıldığı Gün 22 Aralık 2021
Yazıların Son Gönderim Tarihi 16 Şubat 2022
Öykülerin Değerlendirilme Tarihi 17 Şubat – 6 Mart 2022
Sonuçların Açıklanması ve Ödül Töreni 8 Mart 2022

 

KATILIM ŞARTLARI

1)             Düzenlenen öykü yarışmasına, Değerlendirme Kurulu Üyeleri, yarışmada görev alan personel ile bunların birinci derecede yakınları katılamazlar. Bu kişiler, yarışmaya katılan eserlere hiçbir şekilde katkıda bulunamazlar.

2)             Yarışma, tüm ODTÜ Mezunları Derneği üyeleri, ODTÜ Mezunları, ODTÜ öğrencileri, ODTÜ öğretim elemanları ve tüm ODTÜ çalışanlarının katılımına açıktır.

3)             Yarışmaya katılım ücretsizdir.

4)             Yarışmaya en fazla 3 öykü ile katılım sağlanabilir.

5)             Yarışmaya katılan öykülerin, daha önce düzenlenen benzer yarışmalarda dereceye girmemiş olması, başkası tarafından yazılmamış olması, kısmen ya da tamamen başka bir metinden kopya edilmemiş ve daha önce herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişi, öykünün tümüyle kendisine ait olduğunu, özgün olduğunu ve başka bir yarışmada ödül almadığını kabul ve taahhüt eder. Ödül alan katılımcılardan, bu taahhütleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan, elde ettikleri ödül ve unvan geri alınır.

YARIŞMA KURALLARI

1)             Öyküler, bilgisayar ile A4 boyutunda Times New Roman formatında 12 yazı karakteri ile, her kenardan 2 cm kenar boşluğuyla, satır aralığı 1,5 olacak şekilde yazılmış ve en fazla 10 sayfa olmalıdır.

2)             Aday, öyküsünün bulunduğu dosyaya hiçbir şekilde kimlik bilgilerini eklemeyecek, sadece “RUMUZ” yazacaktır. Örneğin “LALE”. Aynı rumuzu kullanan eser sahiplerinin olması durumunda Düzenleme Kurulu gerekli önlemleri alacaktır.

3)             Aday, Yarışma Katılım Formunu doldurup imzalayarak Derneğe gönderecektir.

4)             Aday, yarışmaya katılacağı öyküyü ve Yarışma Katılım Formunu odtumd@odtumd.org.tr e-posta adresine göndererek yarışmaya katılım sağlayacaktır.

5)             Yarışmaya son başvuru tarihinden sonra gelen gönderimler kabul edilmeyecektir.

 

DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

Değerlendirme Kurulu üyeleri, teslim aldıkları öyküleri, aşağıdaki değerlendirme ölçütleri çerçevesinde, 100 puan üzerinden değerlendireceklerdir

1)             Öykülerde, şiddet içeren sözcükler, şiddete özendirici veya belli bir grubu hedef alan mesajlar, insanlık onurunu zedeleyici ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır. (10 Puan)

2)             Türkçeyi kullanma gücü (Anlatılmak isteneni ifade edebilecek doğru sözcükleri kullanabilme, dil bilgisi kurallarını uygulama, yazım ve noktalama becerisi) (10 Puan)

3)             Özgünlük ve edebi nitelik (20 Puan)

4)             Üslup (Etkili bir başlangıç yapabilme ve uygun başlık koyabilme, anlaşılır bir anlatım düzeni oluşturma) (10 Puan)

5)             Öykü metninin temaya uygunluğu ve etkileyiciliği (30 Puan)

6)             Dilin sosyo-kültürel boyutlarının öyküye yansıtılması (10 Puan)

7)             Öykü kişilerinin okura sunumu (10 Puan)

 

 

DEĞERLENDİRME

1)             Düzenleme Kurulu, Değerlendirme Kurulu Üyelerinin göndermiş olduğu Bireysel Değerlendirme Formlarındaki puanlamaları birleştirerek yarışmada dereceye giren öyküleri belirleyecektir. Değerlendirme Kurulunun verdiği kararlar nihai karar olup itirazlar işleme alınmayacaktır.

2)             Yarışmayı düzenleyen ODTÜ Mezunları Derneği, gönderilen öykülerin telif haklarını süresiz, bedelsiz ve koşulsuz olarak üstlenmektedir. Yarışmaya eser gönderen her yarışmacı bu şartı kabul etmiş sayılır. Dolayısıyla ODTÜ Mezunları Derneği, yarışmaya katılan öyküler üzerinde süresiz tasarruf yetkisine sahiptir. Ayrıca yarışmaya katılan öykülerin muhafazası da süresiz ve koşulsuz olarak ODTÜ Mezunları Derneği’ne aittir. Öyküler, yarışmaya katılanlar tarafından geri istenemeyecektir.

3)             Yarışmaya katılan öyküler ODTÜ Mezunları Derneği Dergisinde ve/veya bültenlerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği köşesinde yer alacaktır.

DÜZENLEME KURULU

ODTÜ Mezunları Derneği

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu ve Edebiyat Kulübü

İLETİŞİM

Yarışmacıların herhangi bir sorusu olması durumunda aşağıdaki telefonu arayarak veya          e-posta adresine mesaj göndererek iletişim sağlayabilirler.

Tel : 530 610 6431 E-posta :  odtumd@odtumd.org.tr

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgi ve katılım formu için TIKLAYIN

 

Bir Cevap Yazın