Edebiyat Dergilerine Yazı Göndermek

Yazarlık yolunda mesafe kat ettiğinizin en büyük göstergesi şüphesiz dergilere gönderdiğiniz yazıların kabul edilmesi olacaktır. Edebiyat dünyasında isim yapmış ve izleyici kitlesi olan dergilere yazılarınızı kabul ettirmek zor olsa da bunu kişisel olarak algılamayın ve göndermeye devam edin. Sınırlı sayfa sayısı ve sınırlı bütçeyle az kazanarak hatta bazen kazanamayarak yayın hayatını devam ettirmeye çalışan edebiyat dergileri doğal olarak gelen her yazıya hemen yer veremeyecektir. Diğer taraftan yazınız kabul edilse bile muhtemelen bir ya da birkaç sayı sonra yayınlanacaktır. Dergilere yazı göndermek ve yazınızın yayınlandığını görmek keyifli bir süreç olmakla birlikte sabır ister. Bununla birlikte birkaç dergilere yazı gönderme sürecinde dikkat etmeniz gereken aklımıza ilk gelen birkaç ayrıntıya değinelim.

 

Yazı göndereceğiniz dergiyi yeterince tanıyor musunuz?

Edebiyat dergilerinin amacı her ne kadar edebi eserleri yayına sunmak olsa da yazı göndermek istediğiniz dergi edebi bakış açısını sizinkinden farklı bir dünya görüşü üzerine kurmuş olabilir. Siyasi tartışmaların hiç bitmediği ülkemizde edebiyat dünyasının da bundan etkilenmesi oldukça normal. Dergilere yazı göndermeden önce, yazı göndereceğiniz dergiyi alın okuyun inceleyin. Sizin için uygun bir mecra olup olmadığını anlamaya çalışın.

 

Yazı göndereceğiniz dergiyi satın alıyor musunuz?

Doğal olarak bütün dergilere abone olmak ya çıkan her edebiyat dergisini satın almak gibi bir olanağımız yok. Diğer taraftan dergileri ayakta tutan sınırlı sayıda da olsa okuyucuları. Eğer ki bir dergiye yazı göndermek istiyorsanız o dergiye abone olmanız, satın almanız en azından takip etmeniz biraz da vicdani bir sorumluluk. Okumadığınız, katkıda bulunmadığınız bir edebiyat dergisinde yazınızın yayınlanmasını beklemek pek de etik bir davranış olmayacaktır.

 

Dergilere yazı gönderme sürecinde sabırlı olun

Emin olun sizin gibi pek çok kişi edebiyat dergilerine yazı gönderiyor. Öncelikle yeteneğinizle fark edilip yapılan başvurularda öne çıkmanız gerekiyor. Eğer bunu başardıysanız, yazınızın dergide yayınlanmasını bekleme süreci var.  Başında da belirttiğimiz gibi yazınızın editörler tarafından okunması, incelenmesi ve kabul gördükten sonra yayınlanması zaman alacaktır. Bu süreci sabırla geçirip yazınızın gönderdiğiniz edebiyat dergisinde yayınlanmasını beklemekten başka seçeneğiniz yok.

 

Aşağıdaki linkte dergilere yazı göndermekle ilgili çok daha ayrıntılı ve besleyici bir yazı bulunmakta. Bu yazıya da bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

http://yazarodasi.blogspot.com/2010/11/dergilere-yaz-oyku-siir-gondermek.htmlBir Cevap Yazın