Transkript (Deşifre metin) Yazarak Ek Gelir Sağlamak

Bu yazıda yine serbest çalışan olarak ve yine yazarak internet üzerinden ek gelir elde edebileceğiniz iki site üzerinde duracağız. Yazarak para kazanmak diye başladım ancak burada durum biraz farklı. Birincisi kendinizden bir katkıda bulunmadan sadece dinlediklerinizi yazacaksınız. Harfi harfine, noktasına virgülüne dikkat ederek yazmanız gerekiyor. İkincisi ise İngilizcenizin iyi en azından orta seviyenin biraz üzerinde olması gerekiyor. Orta seviye de İngilizce ile bu işi götürebilir misiniz? Biraz zor görünmekle birlikte programlardan destek alarak üstesinden gelmek mümkün olabilir.  Denemek nasıl olsa bedava. Denemenizi öneririm.

Yapılacak işi kısaca size verilecek olan İngilizce ses kayıtlarını ve video kayıtlarını dinleyerek bunları yazıya dökmek olarak tanımlayabiliriz. Bunlar toplantı ve mülakatlara ait ses kayıtları olabileceği gibi videolar ya da film alıntıları da olabilir. Biraz sonra tanıtılacak siteler, bu kapsamda özel kişilerden ya da firmalardan gelen talepleri karşılamak üzere kurulmuş. Müşterilerinden aldıkları ses kayıtlarını ya da videoları uzaktan çalışan kişilere dağıtmak suretiyle yazıya dökülmesini sağlıyorlar. Sizin yapmanız gereken ise bu sitelere başvuru yapmak.

 

Hangi Siteler Transkript (Deşifre Metni) Yazdırarak Ek Gelir İmkanı Sağlıyor?

Bu alanda çalışan çok sayıda site bulabileceğiniz gibi ödeme koşulları Türkiye’ye uyumlu olarak gördüğümüz iki siteyi önereceğiz ancak siz yine de ilgili sitelerin bu konuda değişiklik yapma ihtimaline karşı işe başlamadan önce sitelerin ödeme koşullarını gözden geçirin. Ödemeleri düzenli olsa da yarın tabii ki ne olacağı belli olmaz. Bu konuda da dikkatli olmakta fayda var.

Transkript yazarak uzaktan çalışarak ek gelir elde edebileceğiniz ilk site, transcirbeme.com. Siteye üye olduktan sonra ilk başvurunuzu yapabilirsiniz.

Aynı hizmeti veren diğer bir site ise rev.com. Transkript yazarak ek gelir elde etmek amacıyla yine siteye üye olup başvuru oluşturmanız gerekiyor.

Her iki sitede de başvurunuz esnasında sizden kısa bir test çözmeniz isteniyor. Verilen test İngilizce bilginizi ölçmekten çok transkript yazım kurallarına ne kadar uyduğunuzu ölçmek amacıyla hazırlanmış. Daha önce transkript yazmamış olsanız bile endişe etmeyin çünkü aynı zamanda bu siteler yazım kurallarına ait bir kılavuzu ve bol örneği de faydalanmanız için size sunuyorlar. Bunları iyice okuyup anladıktan sonra testi çözmeniz çok kolay. Bir sonraki aşamada ise size bir ses kaydı veriliyor ve ses kaydını dinleyerek deşifre etmeniz isteniyor. Yazdığınız metni denetime gönderiyorsunuz. Eğer yazdığınız transkript beğenilirse uzaktan çalışmanız onaylanıyor ve artık sitenin çalışanı oluyorsunuz. Bundan sonraki aşamada bekleyen işler mail adresinize gönderildiği gibi siz de siteye girerek alabileceğiniz iş olup olmadığını doğrudan kontrol edebiliyorsunuz.

Transkript Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İngilizceniz çok çok iyi olsa bile asıl dikkat etmeniz gereken transkript yazım kuralları. Bu konuda hazırlanmış kılavuzları çok iyi okuyun. Noktalama işaretlerini transkript kurallarına göre nasıl kullanacağınız, günlük konuşma dilindeki ifadeleri ya da kısaltmaları hatta argoları nasıl yazıya geçireceğiniz gibi pek çok durum için kurallar belirlenmiş ve bunlara uymanız isteniyor. Bununla birlikte İngilizce yazım kuralları ve noktalama işaretleri konusunu tekrar bir gözden geçirmenizde fayda var. Küçük imla hataları emeğinizin boşa gitmesine neden olabilir.

 

 

Transkript Yazarken Yardım Alabileceğiniz Araçlar

Transkript yazarken ses kayıtlarını yazıya çevirerek işinizi kolaylaştıracak pek çok program ve site var. Hatta Google dokümanlar özelliğini bile kullanabilirsiniz ancak başında da belirttiğimiz gibi bunlar yardımcı araçlar. İşinizi kolaylaştıracakları kesin ama transkript yazma işini sadece bu programlara bırakırsanız çok kötü sonuçlar almanız kuvvetle muhtemel. Eğer bu programlardan yardım alırsanız yazdığınız transkripti, ses kaydını dinleyerek tekrar tekrar, kelime kelime kontrol edin. Kelimelerin doğruluğunu teyit ettikten sonraki aşama ise yazıyı transkript yazım kurallarına göre düzenlemek.

Transkript Yazarak Ne Kadar Ek Gelir Elde Edebilirsiniz

Transkript yazarak elde edebileceğiniz ek gelir için kesin bir rakam vermek mümkün değil çünkü bu tamamen alabileceğiniz iş miktarına bağlı. Ortalama iki dakikalık klipleri tercüme etmeniz gerekiyor ve bir saatlik bir video için 20 dolar civarında bir gelir elde etmeniz mümkün. Siteye gelen işlere göre gün içinde alabileceğiniz iş sayısı değişebildiği gibi sizin gibi iş almak isteyen çok sayıda kullanıcı da var. Ancak bu tarzda hizmet veren birkaç siteye birden üye olmanız iş imkanlarınızı arttıracaktır. Yine de TranscribeMe.com ‘un kendi sitesinden edindiğimiz bilgiye göre düzenli ve devamlı çalışan bir kişinin ayda 2200 dolar gelir elde etmesi zor olsa da matematik olarak imkansız değil.

Bir Cevap Yazın