Serbest Çalışan (Freelancer) Olarak İnternetten Para Kazanmak

Kurşun Kalem her ne kadar edebiyat ağırlıklı yayın yapan bir blog olsa da yazıp çizerek ya da becerilerini kullanarak, serbest çalışan (Freelancer) olarak internetten para kazanabilecek arkadaşlarımız için birkaç küçük bilgi vermek faydalı olacaktır.

Bundan 20-25 yıl önce nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalıştığımız internet bugün hayatımızın vazgeçilmezlerinden birisi haline geldi. Öyle ki o günler de nasıl kullanacağımızı öğrenmek adına kitaplar alıp, dergiler takip ettiğimiz internet cebimize kadar girmekle kalmadı bugün okuma yazma bilmeyen küçük çocukların bile -tabii ki kendi algı sınırları içinde- kullanabileceği hale dönüştü. İster eğlence ister eğitim ister araştırma için kullanalım bu dev iletişim ağı aynı zamanda kazanç elde edilen bir sektöre dönüşmüş durumda. Öyle ki çoğu zaman birkaç dakika hatta saniyeler içinde geçtiğimiz sayfaların, videoların ve diğer içeriklerin geri planında ciddi bir emek bulunmakta ve bu muazzam yapıyı oluşturan içerikler, siteler, uygulamalar için site sahipleri çoğu zaman dışarıdan hizmet almak zorunda kalıyor. İnternetten para kazanma meselesi de böylelikle yaşayan bir efsane olarak dilden dile geziyor.

Bu yazımızda internet üzerinde serbest çalışan (Freelancer) olarak internetten para kazanabileceğiniz siteler hakkında az ama öz bilgiler yer almakta. Serbest Çalışan (Freelancer) siteleri olarak adlandırılan bu tür sitelere üye olarak, kendinizi yetenekli bulduğunuz hemen her konuda şansınız deneyebilirsiniz. Örneğin web siteleri için makale (içerik) yazarak para kazanmanız mümkün olduğu gibi sadece PowerPoint sunumu hazırlayarak bile internetten para kazanmanız mümkün. Web sitesi hazırlama, yazılım oluşturma gibi işler de yapabilirsiniz Excel, Excel Macro bilgilerinizi de konuşturabilirsiniz. Sadece data girişi yaparak ya da çektiğiniz fotoğrafları satarak bile bu siteler üzerinden internetten para kazanmanız mümkün.

Serbest Çalışan (Freelancer) sitelerini nasıl kullanacaksınız?

Örnek olarak vereceğimiz siteleri incelediğinizde pek çok iş alanı olduğunuz göreceksiniz. Bilgisayar mühendisi ya da yazılımcı olmanız gerekmiyor, mutlaka yeteneklerinize uygun işlerle karşılaşırsınız. Yapmanız gereken serbest çalışan (Freelancer) sitelerinde bir hesap açmak ve profil oluşturarak bilgilerinizi, yapabilecekleriniz belirtmek. Sonraki aşama alıcıların verdiği ilanları takip edip onlara teklif vermek. Diğer taraftan kendiniz de yapacağınız işler hakkında duyurular yayınlayabilirsiniz.

Hemen belirtelim ki bu tür sitelerin pek çoğu normal üyeliklerin yanı sıra ücret karşılığı daha avantajlı üyelikler sunuyor ama hemen hepsinde ilk üyelik ücretsiz. Teklif vermeniz ya da ilan yayınlamanız için belirli bir kredi hediye olarak veriliyor. Bunu değerlendirip gelecekte bu yolla kazanç elde edip edemeyeceğinizi anlarsınız. Buna göre üyeliğinizi yükseltirsiniz.

Yabancı serbest çalışan (Freelancer) sitelerini göz ardı etmeyin

Serbest çalışan (Freelancer) olarak çalışabileceğiniz siteler arasında yabancı siteler de bulunuyor ki az biraz yabancı diliniz varsa döviz üzerinden kazanç ve daha yüksek fiyatlandırma yapabilmek için bunları tercih edebilirsiniz. Çok bilinen birkaç serbest çalışan sitelerine ait logolar aşağıda ancak bunlarla sınırlı kalmayın. Küçük bir araştırmayla çok daha fazla hatta daha iyi avantajlar sağlayan serbest çalışan (Freelancer) sitesine ulaşmanız ve internetten para kazandıracak işler yakalamanız mümkün.

Yerli serbest çalışan (Freelancer) siteleri

 

Yabancı serbest çalışan (Freelancer) siteleri

 

 

 

 

Bununla birlikte yaptığınız araştırmalarda internetten para kazanma konusuyla oluşturulmuş, bir günde yüzlerce dolar kazanacağınızı vaat eden videolar içerikler göreceksiniz. Bu abartılı sözlere aldanmayın. Emeğinizle ve bilginizle çalışabileceğiniz kaynakları bulup onlara yönelin ve sabırlı olun.

 

Bir Cevap Yazın