Senaryo Örnekleri

Haz 26, 2020

senaryo yazımıSenaryo Örnekleri 

Filme çekilmiş başarılı senaryo örneklerini incelemek, senaryo yazma işine yeni başlayacaklar için oldukça faydalaı olacaktır. Yazı yazmaya gönül verene hemen herkesin aklından senaryo yazma fikri mutlaka geçmiştir. Diğer taraftan yazmaya ne kadar yetenekli olursanız olun her yazarın ağırlıklı olarak daha yetenekli olduğu, yazmak ya da anlatmak istediklerini çok daha iyi ifade edebildiği bir yazım türü vardır. Bu nedenle senaryo yazma denemesinde bulunduğu halde kısa sürede vazgeçenlerimiz de olmuştur.

Günümüz koşullarında senaryo yazımı sinema filmi ve dizi film sektöründeki gelişmelerin paralelinde farklı bir boyut kazandı. Özellikle dizi film yapıtlarımızın içeride olduğu kadar yurt dışında da talep görmesi yazılacak senaryoların önemini arttırdı. Öyle ki sinema ve dizi film sektörünün asli süreçlerinden birisini yerine getiren bir senaryo yazarı olarak bu işten ekmek yemeniz ve senaristliği bir meslek olarak seçmeniz mümkün. Tabii ki önce çalışmak, öğrenmek gerekiyor. Aşağıda yıllardır yayında olan, senaryo yazımı hakkında bilgiler ve senaryo örnekleri veren siteler yer almakta. Tecrübelerinden faydalanalım. 

kameraarkasi.org da senaryo örnekleri bulabilir kendi senaryonuzu yayınlayabilirsiniz

Kamera Arkası sinema hakkında film yapımı, ışık, kurgu, belgesel hazırlama gibi önemli konularda teknik bilgi vermekle birlikte senaryo yazımı hakkında bilgiler de veriyor. Sitede hem Türk Sineması hem de dünya sinemasından örnek senaryolar bulabileceğiniz gibi site eğer isterseniz sizin senaryonuzu da yayınlıyor. Site yönetimi ayrıca gönderilen mailleri arşivlediğini ve senaryonuzun sitede yayınlanmasıyla telif hakkını elde ettiğinizi belirtmiş. Karar sizin.

Senaryo örnekleri

Hababam Sınıfı Askerde

Kurtlar Vadisi Irak 
Fight Club – (Dövüş Kulübü)
Kill Bill 

 

Senaryoekibi.com da Senaryo Örneklerini Görebilirsiniz

Senaryo ekibi sitesinde senaryo yazımı ile ilgili bilgiler yer almakla birlikte senaryo yarışmaları, kısa film yarışmaları gibi duyurular da yer almakta. Bu alanlar bu yazının yazıldığı tarihte güncel olmamakla birlikte söz konusu  duyurulan ileride güncellenebileceğini düşünerek buraya not olarak düşebiliriz. Sitenin en güzel özelliği senaryo bankasında onlarca senaryonun bulunması. Bu senaryoları pdf formatında bilgisayarınıza rahatlıkla indirebiliyorsunuz. Örnekler aşağıda, diğer senaryoları siteden görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.

Mr. Brooks

Çocuklar Duymasın (1-35 arası bölümler) 

Yapimekibi.com da senaryo yazım teknikleri ile ilgili detaylı bilgiler var

Yapım ekibi kendi sitelerinde ifade ettiklerine göre dört kişiden oluşan bir senaryo düzenleme ve projelendirme ekibi. Aynı zamanda film senaryolarına teknik düzenleme yapma ve proje hazırlama süreçlerine katkıda bulunacaklarını ifade ediyorlar. Diğer taraftan site senaryo yazımı konusunda çok değerli ve detaylı teknik bilgiler içermekte. Tretman nedir, diyalog nasıl yazılır gibi senaryo yazımı aşamaları konusunda detaylı anlatımlar var. Bununla birlikte sitede ünlü filmler üzerinden yapılmış senaryo analizlerini bulmanız mümkün. Senaryo analizlerini görebileceğiniz sayfanın linki aşağıda.

https://www.yapimekibi.com/category/film-analizleri/

 

 

2 thoughts on “Senaryo Örnekleri”

Bir Cevap Yazın