Telifsiz resim kaynağı: PxHere

Artık hayatımızın vazgeçilmezi olan internet milyarlarca insan tarafından kullanılırken yeni kazanç kaynakları ve iş imkanlarına da olanak sağlıyor. Makale yazarak diğer bir deyimle içerik oluşturarak ek gelir sağlamak bunlardan bir tanesi.

Yazı yazarak geçimini sağlamak güzel bir hayal. Ülkemiz şartlarında okurdan çok yazar olduğunu düşündüğümüzde yazıyı bir meslek edinip bu meslekten geçim sağlamak ise gerçekten çok zor. Yazarak güzel kazanan, kitapları baskı üstüne baskı yapan yazarlar da yok değil ama daha işin başında olan yazarların o aşamaya gelmesi için maalesef çok ama çok sabırlı olmaları gerekiyor.

Yine de yazarak para kazanmanız imkansız değil bunun kolay yolları da var. Bu yazımızda İnternet sitelerine makale yazarak nasıl ek gelir elde edebileceğiniz üzerinde duracağız. Her ne kadar internet dilinde bu işe makale yazarak para kazanmak deniliyorsa da aslında yapılan işi web siteleri için içerik üretmek olarak da adlandırabiliriz. Hemen burada şunu da belirtelim yazacağınız makaleler internet sitelerinde yayınlanacağından sanatsal bir değer taşımaları gerekmiyor. yani edebi eserler olmayacaklar. Diğer taraftan internetten kullanıcılarının kolayca okuyup anlayacakları yazılar yazmalısınız. Doğal olarak bu süreç de kendi kurallarını oluşturmuş durumda. Bu yazımızda biraz bunlara değinmekle birlikte yazdığınız makaleleri (içerikleri) satışa çıkartabileceğiniz web siteleri hakkında da bilgi vereceğiz.

Makalenizi neden satın almak istesinler?

Web sitelerinin ilk amacı mümkün olduğunca çok ziyaretçi çekebilmektir. Site ziyaretçilerinin sitede uzun süre kalması ve ilerleyen zamanda siteyi yeniden ziyaret etmeleri istenir. Bu yüzden site sahipleri ilgi çekici içeriklere ihtiyaç duyarlar. Siteye ziyaretçi çekmenin bir diğer yolu da arama motorlarının sonuçlarında üst sıralara çıkmaktır. Bu nedenlerle internet siteleri içeriklerini sürekli güncel tutmak ve sürekli yeni makaleler eklemek zorundadırlar. Makalelerin özgün olması yani daha önce bir yerde yayınlanmamış ya da başka sitelerden kopyalanmamış olması temel prensiptir. Özgün makale aramalarda üst sıralara çıkmaya yardım eder. Site sahibi bu içerikleri ya kendisi yazacak ya da yazan birilerinden yardım alacaktır. Bu yüzden ilk başvuru yaptıkları yerler makale satış siteleri, forumlar ve serbest çalışan siteleridir.

Makale konularınızı nasıl seçeceksiniz?

Öncelikle iyi bildiğiniz konular üzerinde yazmalısınız bununla birlikte internet üzerinde gördüğünüz ya da aklınıza gelen her konuda yazmanız mümkün. Yazarken çoğu zaman araştırma yapmanız gerekeceğinden ilk başvuru kaynağınız yine internet olacak ama kopyalamaktan özellikle kaçınmalısınız. İnternet üzerinde yemek tariflerinden bilgisayar oyunlarına, sağlıklı yaşamdan konularından site tanıtımlarına yazılmadık bir konu kalmamakla birlikte makaleniz özgün olmalı. Özgün bir makale için kendi kelimeleriniz ve cümlelerinizi kullanmalısınız.

 

Makale yazarken nelere dikkat edeceksiniz?

İnternet siteleri için makale yazarken sanatsal anlatımlara gerek olmadığını söylemiştik ama içerik üretmenin de kendine has kuralları var. Dil bilgisi kurallarına uymanız gerektiğini söylememize gerek yok, bu zaten nerede yazıyorsanız yazın ilk prensibiniz olmalı. Diğer taraftan en çok aranılan makaleler SEO uyumlu olarak adlandırılan içerikler. SEO’ yu kısaca arama motorlarında üst sırlara çıkmayı sağlayacak kurallar olarak tanımlayabiliriz. Anahtar kelimeler oluşturma, bu anahtar kelimeleri makalenin uzunluğuna göre uygun sayıda tekrarlama, alt başlıklar oluşturma gibi bir dizi yöntem var. Bunlara uymanız halinde başarılı ve aranan içerikler üretebilirsiniz?

Makalelerinizi nerede satacaksınız?

İnternet üzerinde “Makale yazarak para kazanma” ifadesiyle arama yaptığınızda pek çok sonuçla karşılaşacaksınız. Bununla birlikte uzun süredir makale alım satımı alanında faaliyet gösteren İçerik.net tavsiye edebileceğimiz sitelerden birisi. Siteye üyelik ücretli olmakla birlikte iki makale satmanız halinde çıkartabileceğiniz küçük bir tutar talep ediliyor. Yazdığınız makaleleri siteye yükledikten sonra fiyatını siz belirliyorsunuz. Bir lira da diyebilirsiniz yüz lira da. Tamamen size bağlı. Satılan her makale üzerinden site komisyon alıyor bunu da ekleyelim. Sitenin en güzel uygulaması ödeme için bir limit koymamış olması. Satılan makalenin tutarı dört gün soran belirttiğiniz banka hesabına gönderiliyor.

Makale satış içi diğer bir alternatif olarak sadeceon.com, bionluk.com gibi serbest çalışan sitelerini de tercih edebilirsiniz. Buralarda açacağınız hesapla makale yazmak dışında diğer becerilerinizi de duyurabilir yeni müşterilere ulaşabilirsiniz.

İçerik alım satımın yoğun olarak yapıldığı diğer bir platform ise forumlar. İyinet.com, wmaraci.com gibi forumlarda internet üzerinde serbest çalışan olarak hizmet vermek isteyenler için konu başlıkları açılmış ve bunlar aktif olarak kullanılıyor. Bu forumlar ya da benzeri forumlar üzerinde yayınlayacağınız kısa duyurular ve yapacağınız işin açıklaması size yeni ek gelir kapılarını da açacaktır.

Makale yazarak diğer tanımıyla içerik üreterek para kazanmak bir internet efsanesi değil, gerçek. Yazmaya, ilgi çekici içerikler üretmeye yeteneğiniz varsa çok zorlanmazsınız. Sadece beklentinizi yüksek tutmayın ve bunun asli bir geçim kaynağı değil bir ek gelir kaynağı olduğunu düşünün. Bu yolla kısa sürede çok büyük kazançlara ulaşamazsınız ama zamanla hatırı sayılır miktarda ek gelir elde etmeniz mümkün.

 

 

Bir Cevap Yazın