Çukurova_öykü_Ödül
Çukurova Öykü Yarışmasının 2022 yılı başvuruları başladı.

Çukurova Öykü Yarışması

Çukurova Öykü yarışmasında “Göç ve Göçmenlik” anlatılacak. Çukurova Belediyesi’nin Yeni Adana gazetesiyle birlikte düzenlediği Çukurova Öykü Yarışmasının başvuruları başladı 1 Ekim 2022 tarihine kadar kabul edilecek başvurularda yarışmanın konusu “Göç ve Göçmenlik” olarak belirlendi. Dünyanın her yerinden Türkçe yazan, 18 yaşından büyük herkesin başvurabileceği yarışma sonuçları 25 Aralıkta açıklanacak.

Çukurova Belediyesi ile Yeni Adana gazetesinin birlikte düzenlediği Çukurova Öykü Yarışmasının 2022 yılı başvuruları başladı.

İlki geçen yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören yarışma “Emeğin Çukurova’sı” başlığıyla yapılmıştı. Yarışmanın bu yılki konusu ise “Göç ve Göçmenlik” olarak belirlendi. Yarışmaya son başvuru tarihi 1 Ekim 2022 tarihi olarak açıklandı. Yarışmaya dünyanın her yerinden Türkçe yazabilen, 18 yaşından büyük herkes katılabilecek ve başvurularını elektronik posta yoluyla cukurovaoykuyarismasi@gmail.com adresine yapabilecekler.

Çukurova Öykü Yarışması Koordinatörü Süreyya Köle, 7 sayfayı geçmeyecek öykülerin önce ön jüri sonra da seçici kurul tarafından değerlendirileceğini belirterek, sonuçların Yeni Adana gazetesinin 105’inci kuruluş yıldönümü olan 25 Aralık 2022 tarihinde açıklanacağını ifade etti.

ÇUKUROVA ÖYKÜ ÖDÜLÜ ŞARTNAMESİ

  1. KONU: Göç ve Göçmenlik
  2. AMAÇ:  Bir yanda, siyasal, toplumsal, ekonomik nedenlerle doğduğu, yaşadığı yeri bırakmak zorunda kalanlar, diğer yanda, kıyıya vuran göçmen bir bebeğin cesedine kısa bir süre üzülüp ötekileştirenlerin safına hızla geçiş yapanlar… Her şeyin, her gün biraz daha kötüye gittiği, türlü savaşlar, belirsizlikler çağında kuşku yok ki her birimiz birer göçmen adayıyız artık. Her an yaşadığımız toprakları bırakıp yollara düşmek, herhangi bir ülkenin ikinci sınıf vatandaşı olabilmek için yanıp tutuşmak mümkün.
  3. Geçmişte göçten nasibini alan bölgelerin en başında gelmekte Çukurova. Bugüne gelindiğindeyse, göçü tetikleyen farklı unsurlarla, “Küreselleşmenin kıskacında her yer biraz Çukurova, Çukurova’ysa artık her yer” diyebiliriz rahatlıkla.

Ve biz bu yıl “Göç” diyoruz… Yazarlarımızı “Çukurova Öykü Ödülü” kapsamında göçün ve göçmenliğin türlü halleri üzerine yazmaya davet ediyoruz.

İstiyoruz ki edebiyatımıza dünden bugüne çok sayıda eser ve yazar kazandıran Çukurova, bu yarışma sebebiyle yeni kazanımlara olanak sağlasın, yeni eser ve isimlerin ortaya çıkmasının, fark edilmesinin yolunu açsın.

ÇUKUROVA ÖYKÜ ÖDÜLÜ KATILIM KOŞULLARI:

1. Yarışma, 18 yaş üzeri, Türkçe yazabilen -amatör, profesyonel ayrımına gitmeksizin- herkese açıktır.

2. Her yazar, yarışmaya yalnızca 1 öykü ile başvurabilir.

3. Yarışmaya gönderilen öyküler, dijital ve basılı hiçbir alanda yayımlanmamış, herhangi bir ödül almamış olmalıdır. Aksinin ispatı halinde kazanılmış tüm hakların iptali söz konusu olacaktır.

4. Öyküler, Times New Roman yazı karakterinde, 12 punto, “1,5” satır aralığında yazılacaktır. Öyküler en fazla 7 sayfa olacaktır.

5. Gönderilen elektronik postada ekli 2 dosya bulunacaktır. Birinci dosyada öykünüz, ikinci dosyada ise kısa özgeçmişiniz ile iletişim bilgileriniz yazılı olacaktır. Rumuz kullanılmayacaktır.  Her iki dosya da yarışmacının adıyla kayıt edilecek, birine özgeçmiş, diğerine öykü adı eklenecektir. Süreyya Köle Özgeçmiş/ Süreyya Köle “ÖYKÜ ADI” vb şeklinde.

6. Yarışmada dereceye girenler ve seçici kurulun yayımlanmaya değer gördüğü öyküler ortak bir kitapta toplanabilecek, yarışmaya öykü gönderenler bu şartı kabul etmiş sayılacaklardır. Kitapta öyküsü yer alan yazarlara 3 adet kitap gönderilecektir.

7. Yarışmada dereceye girenler Çukurova Belediyesi tarafından Adana’da 3 gün misafir edilecek, plaket ve şartnamede belirtilen nakit tutar ile ödüllendirileceklerdir.

Para Ödülü:

1. Öykü 6000 Türk Lirası

2. Öykü 5000 Türk Lirası

3. Öykü 4000 Türk Lirası

8. 1 Ekim 2022 tarihinden sonra gönderilen öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

9. Sonuçlar, Yeni Adana Gazetesi’nin 105. yayın yılına giriş tarihi olan, 25 Aralık 2022 tarihinde basın yoluyla duyurulacak, dereceye giren yarışmacılarla ödül töreni için ayrıca iletişime geçilecektir.

Uyarı: Yarışmaya başvuranların, yarışma şartnamesini okuduğu ve koşulsuz “olur” verdiği kabul edilecektir.

SEÇİCİ KURUL:

Nursel Duruel, Nihat Ziyalan, Murat Yalçın, FeryalTilmaç, Mustafa Balel, Mehmet Erte, Süreyya Köle

Ön Seçici Kurul: Gamze Güller, Deniz Dengiz Şimşek

İletişim: cukurovaoykuyarismasi@gmail.com

 

Youtube Kanalımızı Ziyaret Ettiniz mi?

Bir Cevap Yazın