2. ULUSLARARASI DİSTOPYA FİLM FESTİVALİ ULUSAL KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI YÖNETMELİĞİ 2022

Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından 19-20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlenecek olan 2.Uluslararası Distopya Film Festivali kapsamında ulusal kısa film senaryo yarışması yapılıyor.

1.AMAÇ
2.Uluslararası Distopya Film Festivali Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından 19-20 Kasım 2022 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecektir. Festival, distopya türüne dikkat çekmek, ülke sinemamız içerisinde distopya film üretimini arttırmak, tür çeşitliliğini dengelemek ve çağı yakalayan yenilikçi filmlere fırsat eşitliği yaratmak amaçlarıyla hayata geçirilecektir.

2. KAPSAM
2.Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması, 19-20 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2.Uluslararası Distopya Film Festivali kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde yer alan yönetmenlerin katılabileceği bir kısa film senaryo yarışmasıdır.

3. KATILIM KOŞULLARI
1.Ulusal senaryo yarışması, T.C. vatandaşı olan herkese açıktır. (Uluslararası Distopya Film Festivali çalışanları ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği üyeleri yarışmaya başvuramaz.)
2. Katılımcılar yarışmaya yalnızca distopya türündeki kısa film senaryolarıyla başvuru yapabilirler.
3. Yarışmaya distopya türünde kurmaca, canlandırma, deneysel ve belgesel kısa film senaryoları başvurabilir.
4. Senaryolar, Times New Roman fontunda 12 punto yazılmalıdır.
5. Senaryoların çekimleri gerçekleşmemiş olmalıdır.

4. BAŞVURU
Yarışmanın son başvuru tarihi 25 Temmuz 2022’dir. Başvurular 2. Uluslararası Distopya Film Festivali web sayfası üzerinden yapılacaktır.
4.1. Başvuru İçin Gerekli Belgeler Yarışmaya katılmak için, 2. Uluslararası Distopya Film Festivali web sayfası üzerinden indirilebilecek online başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Başvuru sahibinin başvuru formuyla birlikte aşağıdaki belgeleri “distopyaff@gmail.com” adresine mail olarak göndermesi gerekmektedir.
a. Doldurulmuş başvuru formunun imzalı çıktısı
b. Senaryo, en fazla 30 sayfa, Türkçe (PDF)
c. Yönetmenin biyografisi ve filmografisi, Türkçe ve İngilizce
d. Sinopsis, en fazla 1 sayfa, Türkçe ve İngilizce (PDF)
e. Yönetmen görüşü, en fazla 1 sayfa, Türkçe (PDF)
Katılım koşullarına uymayan ve son başvuru tarihinden önce teslim edilmeyen kısa film
senaryoları katılımcı yönetmenin uyarılmasına gerek kalmadan yarışma dışı bırakılır. Telif
hakları konusunda sorumluluk başvuru sahibinindir.

5. ÖDÜLLER
Yarışma kapsamında jüri tarafından “En İyi Senaryo Ödülü” verilecektir. Birinciye 5.000 TL ödül takdim edilecektir. Şartnamede her türlü değişiklik yapma hakkı festival yönetimine aittir.

6. DEĞERLENDİRME
Değerlendirme ön jüri değerlendirmesi ve ana jüri değerlendirmesi olmak üzere iki aşamalı olarak gerçekleştirilecektir. Ödül alan senaryo 2. Uluslararası Distopya Film Festivali’nin ödül töreninde açıklanacaktır. “En İyi Senaryo” ödülünü alan projenin filme dönüşmesi sürecinde Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği mentorluk edecektir.

7.YÜRÜRLÜK
Yarışmaya katılan yönetmenler, Yarışma Yönetmeliğinde bulunan tüm hükümleri kabul ve taahhüt etmiş sayılır. Telif hakları konusunda sorumluluk başvuru sahibinindir. Eser sahibi başvurduğu eserin kendisine ait olduğunu kabul ve beyan eder. Yarışmacı, 2. Uluslararası Distopya Film Festivali ve Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği logolarını kısa filmde kullanmayı kabul ve taahhüt eder.

BAŞVURULARIN GÖNDERİLECEĞİ ADRES
2.ULUSLARARASI DİSTOPYA FİLM FESTİVALİ ULUSAL KISA FİLM SENARYO YARIŞMASI
E-Posta: distopyaff@gmail.com

Bir Cevap Yazın