Kısa Film Yarışması
Kamera Elinde Geleceğin Cebinde Kısa Film Yarışması

“Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği tarafından bu yıl sekizinci defa düzenlenecek. İki Aşamalı olarak düzenlenecek olan Kısa film Yarışmasının teması “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak”, sloganı ise “Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…” olarak belirlendi.

Bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak, yarışmacılarımız önce temaya uygun hazırlanmış senaryolarını iletecekler, TSPB Jürisi ve Senaryo Jurileri tarafından yapılacak senaryo değerlendirmesi sonucu ön elemeyi geçenler ise senaryoyu filmleştirerek yarışmanın ikinci kısmına katılmaya hak kazanacak.

Kısa Film Yarışmasına Nasıl Katılacaksınız?

Türkiye Sermaye Piyasası Birliği’nin (TSPB) bu yıl sekizincisini düzenleyeceği kısa film yarışması yeni bir sayfa açarak yoluna devam ediyor; önce senaryo sonra film… “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” temalı bu yılki yarışmanın mottosu ise “Filmler kısa, yatırımlar uzun…”.

TSPB’nin bu yılki kısa film yarışmasında yapmış olduğu format değişikliği ile senaryo ve film olmak üzere 2 aşamalı değerlendirme süreci söz konusu olacak. Siz sinemaseverlerin önce “Sermaye piyasalarında yatırımcı olmak” temasına uygun yazmış olduğunuz senaryonuzu göndermeniz beklenmektedir. Senaryonun değerlendirildiği ön eleme aşamasını geçmeniz halinde yarışmanın ikinci kısmına bu metinleri filmleştirerek katılabilirsiniz. Öykünüzü tasarlayıp onu senaryoya dönüştürürken bilmenizde faydalı görülen sermaye piyasalarına ilişkin terimlere Sermaye Piyasası Kavramları sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sermaye Piyasası Kavramları

Bu kelimelerin senaryoda kullanılması zorunlu olmamakla beraber, senaryonun konusunun ve içeriğinin “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” temasıyla uyumlu olması açısından bu terimlerin bilinmesinde, anlaşılmasında ve senaryoya uygun olanların kullanılmasında fayda var. Bu önemli bir detay, çünkü göndereceğiniz senaryoların içeriği ilk olarak TSPB Jürisinin değerlendirmesinden geçtikten sonra, sinematografik olarak değerlendirilmek üzere sinema-televizyon uzmanlarından oluşan Senaryo Jürisi’nin elemesine tabi tutulacak. Bu ön elemeyi geçenlere, sinema-televizyon uzmanları ile “sinemanın unsurları” konulu atölye gerçekleştirdikten sonra senaryolarını filme aktarmaları için süre verilecek. Süreç sonunda da filmler Ana Jüri tarafından değerlendirilecek.

Kısa Film Yarışmasının Ödülleri

ilk üç (Birinciye 25.000 TL, İkinciye 20.000 TL, Üçüncüye 15.000 TL) ile bir mansiyon (10.000 TL Cüneyt Cebenoyan Özel Ödülü) olmak üzere dört ödül ile taçlandırılacak.

Kısa filmlerin süresi üç dakika ile sınırlı. Dolayısıyla senaryolar üç en fazla beş sayfa olmalı ve www.kameraelindegelecegincebinde.com sitesine yüklenmeli. “Times New Roman yazı karakterli, bir buçuk satır aralıklı, sağ-sol kenarlar üç cm, üst-alt kenarlar iki buçuk cm boşluklu” biçimsel özelliği olan senaryolar istenen formatta (Fransız formatında ya da Amerikan formatında) yazılabilir. Yukarıdaki “Kısa film senaryosu nasıl yazılır?” başlıklı videoyu izleyip konuyla ilgili yol gösterici bilgiye ulaşabilirsiniz.

(Yarışmaya bir aday sadece bir senaryo ile katılabilir.)

Önemli tarihler;

  • Senaryo gönderimi için son gün, 16 Eylül 2022, Cuma
  • Elemeyi geçen senaryoların açıklanması, 7 Ekim 2022, Cuma
  • Elemeyi geçen senaryolar için atölye çalışması, 15 Ekim 2022, Cumartesi
  • Senaryoların film olarak gönderimi için son gün, 2 Aralık 2022, Cuma
  • Kısa film yarışmasının sonucunun açıklanması, 12 Aralık 2022, Pazartesi

Haydi senaryo için bilgisayar başına ama kameranı da hazır tut.

Çünkü Kamera Elinde Geleceğin Cebinde!!!

Yarışmaya Katılım ve Detaylı Bilgi İçin Tıklayın
Bir Cevap Yazın